Inteligentny dom – luksus dla każdego?

Inteligentny dom, wydawać się może, że to przepych dla milionerów – tymczasem nic bardziej mylnego! Pomysł inteligentnego domu kosztuje kilka tysięcy a jego wdrażanie może następować etapami.
Dzięki funkcji przypisywania klawiszy do grup elementów oświetlenia, zarządzanie światłem w całym domu jest wiele praktyczniejsze. Stawiając na budynek z całą automatyką będziesz mógł zarządzać zasłonami, markizami, światłem, bramą garażową, albo wjazdową nie ruszając się z miejsca. Zaletą z stosowania inteligentnego systemu jest możliwość dodania w każdej chwili nowego urządzenia. Dzięki specjalnym ustawieniom, taki dom dostosowuje się do naszego rytmu życia. Pomaga oszczędzać czas oraz pieniądze i kontrolować to, co się w nim dzieje podczas naszej absencji. Czujemy się, dlatego dzięki niemu bezpieczniej i komfortowo. Budząc się w środku nocy idziemy na korytarz. Nasz ruch wyłapuje czujka alarmowa, jednak system wie, iż początek ruchu nastąpił wewnątrz lokalu i był poprzedzony odblokowaniem drzwi w sypialni. System wie również, że z powodu nocnej godziny, w lokalu jest ciemność i po to by nas nie oszołomić uruchomi oświetlenie wyłącznie na 30% mocy. Po znalezieniu przez czujkę ruchu w korytarzu na parterze, ogrzewanie nadal zostanie w trybie Noc, bo system jest zgrany z aktualnym systemem dnia oraz wie, iż budzik jest zaprogramowany na określoną godzinę. Wracając do sypialni wyłaczamy całe oświetlenie jednym przyciskiem, a system alarmowy po upływie kilku minut przechodzi do trybu czuwania. Trudno odpowiedzieć wprost na pytanie, ile kosztuje taki lub inny system, bowiem (nie licząc projektu, który zawsze winien kosztować kilka tysięcy złotych, jednak kwota ta może być zwracana po zakupie instalacji) każdy system ma inne motywy, a więc i koszty składowe.

W dzisiejszych czasach inteligentne budynki to już norma. Coraz więcej osób stawia na nowatorskie rozwiązania i domy, jakie można obsługiwać z smartfona.
Jeśli nie chcesz inwestować w generalny remont balkonu i całą wymianę płytek balkonowych, ich stan jest odpowiedni (są dobrze przymocowane, niepopękane, nie przepuszczają wody), a jedynie ich atrakcyjność oraz przestarzały już fason podlegają dyskusji, można wybrać niezwykle prostą i nie drogą wersję odświeżenia podłogi na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów z drewna. Ich koszt nie jest duży, a z montażem bez trudności poradzimy sobie osobiście. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą pełne pole do popisu i możliwość częstej wymiany aranżacji posadzki na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z posadzki balkonu (nie są mrozoodporne) i przechować w domku do następnej wiosny. Kiedy podłoga na tarasie nie potrzebuje gruntownej zmiany, a uszkodzone są jedynie pojedyncze płytki, warto poddać wymianie tylko uszkodzone sztuki. Jak to zrobić? Wystarczy dokładnie usunąć okalającą uszkodzony kafel spoinę, wtedy za pomocą młota a także dłuta ostrożnie stłuc płytkę i wyjąć połamane kawałki. Po oczyszczeniu podłoża spod wyciągniętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy przykleić nową płytkę. Na balkonach, na jakich panuje półcień, temperatura jest bardziej stabilna, a powietrze nie tak wysuszone. Ziemia w skrzynkach i donicach dłużej utrzymuje wilgotność. Roślin nie trzeba tak często podlewać jak na tarasach południowych, bardzo nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o polskim kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by napawać się słoneczną pogodą przez cały rok. Nawet, jeżeli Twój balkon jest zadaszony, musisz się przygotować na deszcz. Zatem niezmiernie istotne jest, aby swój balkon aranżować dobrym produktami wysokiej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę słońce. Istotne jest także, czy jest tam wietrznie, czy też nie. To ograniczy wybór roślin, jednak nadal będzie on duży. Dla wprowadzenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do rodzajów kwitnących tylko na żółto, biało czy purpurowo, albo do pelargonii, traw czy pnączy. Możesz również niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, jakie uprawiasz w mieszkaniu. Pomysłów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje balkonu należy dobrze rozważyć.

You may also like...