Schody drewniane – postaw na innowację!

Schody drewniane, nawet te klasyczne, są lekkie oraz z pewnością są długoterminową lokatą. Po latach użytkowania można je odmalować i będą wyglądały jak nowe.
Schody drewniane są elementami obiektu pozwalającymi na przechodzenie pomiędzy kondygnacjami. Mogą stanowić konstrukcję samonośną albo zostać osadzone na wylewce betonowej. Do wykonania schodów powszechnie stosuje się drewno krajowe (np. dąb, buk, wiśnia). Najdroższe w wykonaniu, luksusowe schody pochodzą z drzewa egzotycznego (np. banki rai, teak, eukaliptus). W przypadku schodów drewnianych bardzo ważna jest ich impregnacja – na rynku dostępne są dwa typy lakierów – rozpuszczalnikowe i wodne. Pierwszy rodzaj jest wykonywany na bazie rozpuszczalników ropopochodnych, natomiast drugi na bazie wodny pitnej. Zarówno lakiery rozpuszczalnikowe, jak również lakiery wodne mogą występować w modelu matowym, jak także połyskującym, tworząc na płaszczyźnie schodów oczekiwaną warstwę. Lakier błyszczący jest niewątpliwie bardziej efektowny i pasuje do stylowych, współczesnych mieszkań, należy jednakże pamiętać, że wszelkie zarysowania oraz wady jego powierzchni będą podwójnie widocznie. Należałoby zastanowić się przede wszystkim, czemu schody służą. W budynku wchodzi się po nich na wyższe piętro wiele razy dziennie. Korzystają z nich zarówno dorośli, jak również osoby starsze, często ułomne, a także dzieci. Z jednej strony konstrukcja musi być trwała na długofalowe obciążenia, a z innej prawidłowo zabezpieczona przed upadkiem z ogromnej wysokości.

Schody z drzewa starzeją się wraz z domem, o czym z sporadycznie przypominają uroczym i delikatnym skrzypieniem, tymczasem nawet będąc w sędziwym wieku, wyglądają cały czas efektownie. Prawidłowo impregnowane schody mogą wiele wytrzymać oraz służyć rodzinie przez dziesiątki lat.
Projektując schody należałoby skorzystać z usług architekta mieszkań, który pomoże zaaranżować optymalnie dowolną powierzchnię. Moim zdaniem najlepiej jest postawić na wysoką jakość i trwałość, dlatego do realizacji naszych schodów należy wybrać wytrzymałe drzewo suszone odpowiedniej wilgotności. Dopiero tak wybrany naturalny materiał będzie należycie mocny a także odporny, co przełoży się na dziesiątki lat niezawodnej eksploatacji schodów. Szczególnie polecam schody z drzewa dębowego oraz bukowego, które charakteryzują się wyjątkową twardością, solidnością oraz odpornością na ścieranie. Wartą polecenia ofertą są zarówno schody jesionowe, jakie realnie nie ustępują dębowym oraz bukowym pod względem wytrzymałości, a cechują się ponadto ciekawym ubarwieniem oraz pręgowaną strukturą. Koszt schodów jest bardzo różny, zależnie od kształtu a także kształtów i dobranych materiałów wykończeniowych. Niezwykle drogie może być np. drewno egzotyczne na stopnie. Niewątpliwe najtańszym wyjściem będą schody wewnętrzne z drewna jodłowego czy sosnowego. Dużym zainteresowaniem cieszą się schody na konstrukcji, które wspaniale prezentują się w mieszkaniach nowoczesnych. Dopasowując schody do naszego mieszkania trzeba jednocześnie uwzględnić ogólny Wygląd całej aranżacji tak by schody do niej pasowały. Schody są lekkie oraz nie zabierają wizualnie zbyt dużo przestrzeni, przy czym nadają mieszkaniu unikalnego charakteru, zatem warto w nie zainwestować.

You may also like...