Oświetlenie łazienki – zobacz, co musisz wiedzieć!

Oświetlenie łazienki to niesamowicie ważny element aranżacji tego wnętrza. Częstokroć, remontując łazienkę nie skąpimy pieniędzy na jej wyposażenie a cały efekt możemy zaburzyć niewłaściwie dopasowanym oświetleniem.
Aktualnie na rynku można wybierać pośród dużej ilości różnego modelu lamp łazienkowych, które zostały opracowane i wykonane w bardzo oryginalnej stylistyce. Urokliwe kinkiety z dużą liczbą koralików a także kryształków znakomicie sprawdzą się w łazienkach urządzonych w stylu glamour, jednak estetyczne plafony sufitowe będą odpowiednim wyborem do łazienek w stylu skandynawskim a także nowoczesnym. Ponadto ostatnio bardzo powszechny jest również styl industrialny, gdzie dominuje metal, beton i odcienie szarości. Do takich toalet należałoby pokusić się zakup lampy stylizowanej na starą a także wiekową, która znakomicie dopełni całości ciekawej aranżacji. Najciekawszym rozwiązaniem w przypadku oświetlenia łazienkowego jest użycie źródeł światła LED. Jest to wyjątkowo ekonomiczne rozwiązanie, niż użycie zwykłych żarówek. Wpływa korzystnie na nasz budżet, dzięki swojej długiej żywotności. Co ważne, takie źródła oświetlenia są także niezwykle wytrzymałe na uszkodzenia lub wilgoć. Dobór oświetlenia LED to również ukłon w stronę ekologii. Nie zapominajmy, że toaleta jest też miejscem odpoczynku, w jakim chcemy się odprężyć po trudach dnia. Należałoby więc stworzyć w niej klimat sprzyjający relaksowi, a w tej sferze korzyści światła są nieocenione. W marketach są dostępne taśmy LED emitujące światło w zmieniającej się barwie, jakie zainstalowane w obudowie wanny, w podłodze lub w dekoracyjnych wnękach, będą dawać delikatną poświatę uprzyjemniającą kąpiel. Co niesłychanie istotne promieniowanie powinno być tak skonstruowane, by zminimalizować, a najlepiej usunąć, efekt oślepienia. Z zastosowaniem standardowych źródeł oświetlenia jest to niesamowicie skomplikowane. Nieco lepiej sytuacja przedstawia się przy źródłach światła LED, zwłaszcza jeśli oprawy oświetleniowe mają przymocowane mleczne przesłony. Świetnie pod tym kątem prezentują się lampy OLED, w których współczynnik olśnienia jest zdecydowanie najniższy. Właściwie dostosowane światło to gwarancja ciekawej aranżacji, natomiast przy oświetleniu łazienki bezwzględnie trzeba mieć jeszcze na uwadze bezpieczeństwo.

Oświetlenie łazienkowe stanowi często o charakterze naszej łazienki. Inaczej wyglądają wnętrza oświetlone punktowym sufitowym światłem, inaczej bocznymi kinkietami, a jeszcze inaczej ozdobnymi lampami w kształcie kryształowych żyrandoli.
Kupując baterię wannową lub prysznicową nie zapomnijmy, iż na oszczędzanie wody ma wpływ także główka prysznicowa. Jeśli jest dobrze skonstruowana, zwiększa oszczędność wody bez ograniczania komfortu kąpieli. Również w pewnych rozwiązaniach można ustawić nawet pięć różnych strumieni wody. Umożliwiają one pobudzenie skóry zarówno delikatne, jak również mocne – w postaci biczów wodnych. Do wyboru mamy również baterie wannowe stojące na brzegu wanny w specjalnych otworach bądź wolnostojące. Różne elementy baterii zużywają się w różnym czasie. Sprawdźmy zatem, czy równie długa gwarancja obejmuje jednocześnie głowice lub przełączniki. Należałoby również upewnić się, gdzie poszczególny towar został stworzony. Zdarzają się niestety takie marki, jakie nabywają kontenery produktów w Chinach, po czym w Polsce – w najlepszym przypadku – zastępują głowice na trwalsze i sprzedają, jako towar krajowy. Niektóre z takich baterii wytrwają do końca dwuletniego okresu gwarancji, ale często już wcześniej powłoka zaczyna się przecierać, przebarwiać, głowica rozregulowuje. Należałoby przy zakupie pamiętać, iż solidni producenci na swoje produkty udzielają najczęściej dłuższy okres gwarancji, na ogół pięcioletni. Na rynku mamy dostępne różne kolory – od standardowego chromu czy złota, poprzez estetyczne – czerń bądź biel, aż po innowacyjne – czerwone, błękitne, a nawet fioletowe. Przy planowaniu pomieszczenia należy przewidzieć rozstawienie przyłączy wody pod odpowiednio wybrany przez nas model baterii. W przypadku wyboru baterii prysznicowych należałoby kierować się dewizą: iż im więcej waży, tym lepiej. To oznacza im cięższa bateria, tym trwalsza oraz szczelniejsza. Baterie o większej wadze mają większe ściany, dzięki czemu są mniej wrażliwe na różne temperatury wody. Ciężko sobie wyobrazić w obecnych czasach toaletę bez baterii. Aktualnie na rynku do kupienia jest taka mnogość najróżnorodniejszych baterii do umywalek, bidetów, wanien oraz kabin prysznicowych, że jedynym hamulcem może tutaj być tylko i jedynie budżet, który zamierzamy przeznaczyć na baterie.

You may also like...