Stelaże podtynkowe – sprawdź wady i zalety!
Moim zdaniem odświeżając łazienkę od postaw warto postawić na stelaż podtynkowy w miejsce standardowego kompaktu. Dla mnie kluczowym powodem jest Wygląd a także funkcjonalność – czytaj dalej.
W Polskich sklepach produkty te zaczęły pojawiać się już w połowie lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia. Wówczas podchodzono do nich z sporym sceptycyzmem, obawiając się szczególnie awaryjności instalacji zamaskowanej w ścianie. Dzisiaj rozwiązanie to jest powszechnie uważane za w pełni stabilne, odpowiednio trwałe, a także – podnoszące estetykę oraz funkcjonalność ubikacji. Wnętrze z podwieszaną ceramiką nabiera innowacyjnego stylu i wydaje się być przestronniejsze. Jednak, aby móc cieszyć się taką właśnie toaletą, należy najpierw dobrać właściwy stelaż. Awarie instalacji wodnej to wielkie wydatki, dyskomfort oraz przede wszystkim stres, jakiego chcemy uniknąć. Różnorodność rozmiarowa konstrukcji podtynkowych powoduje zróżnicowanie ich cen. Właściwą regułą jest, że im bardziej innowacyjny stelaż (krótki, wąski, itp.), tym kosztuje więcej. Należy natomiast zauważyć, iż w większości przypadków większy koszt zakupowy wynagradzany jest ostatecznym wyglądem a także praktycznością ubikacji. Przed wykonaniem jakichkolwiek prac sprawdźmy jednak, czy stelaż został w sposób właściwy zainstalowany. Potencjalna nieszczelność, jaka zostanie zauważona już po wykonaniu zabudowy, może dać nam sporo problemów. Dobór konkretnej wysokości zabudowy stelaża determinuje o późniejszej lokalizacji wyłączniku spłukującego wodę. Przy niewysokiej zabudowie stelaża klawisz będzie przysłaniała uniesiona deska od wc. Rozwiązanie to ma swoje wady a także zalety, co świadczy o potrzebie przystosowania go do osobistych preferencji.
Stelaż do WC i spłuczka podtynkowa, czyli inaczej mówiąc zestaw podtynkowy do WC, posiada szereg cech dodatnich. Pośród korzyści z wykorzystania tego rozwiązania można wyróżnić, prócz zakamuflowania nieestetycznej instalacji sanitarnej, łatwe utrzymanie higieny wokół toalety.
Najpopularniejszym modelem stelaży podtynkowych są te przeznaczone do mis WC. Dodatkowo ich wykorzystanie w łazience jest wyjątkowo atrakcyjne a także efektywne. Umieszczenie podwieszanej miski WC lub bidetu sprawia poczucie większej przestronności wnętrza, widoczna jest, bowiem wyłącznie ceramika a także przycisk spłukujący, natomiast cała instalacja zamaskowana jest w ścianie. Dodatkowo takie rozwiązanie umożliwia utrzymanie higieny zarówno samej ceramiki, jak również posadzki w jej otoczeniu. Wybierając stelaż upewnijmy się, iż wybraliśmy do sedesu, a nie do bidetu. Wyglądają podobnie przez co łatwo może dojść do pomyłki sięgając na półkę z asortymentem. Produkty do zabudowy lekkiej – dedykowane są do instalacji w ścianach gipsowo-kartonowych. Wyróżniają się przede wszystkim dużo prostszym a także szybszym montażem. Podstawą ich budowy jest rama samonośna, jaka jest zbudowana ze stali. Dzięki jej formie, stelaż można założyć również w ścianach działowych, masywnych, jak ich w ściankach instalacyjnych. Stelaże do zabudowy lekkiej wyposażone są w specjalne wsporniki, które ułatwiają montaż. Warto podkreślić, iż możliwe jest obudowanie ich specjalną płytą wodoodporną. Stelaż podtynkowy jest zwykle zabudowywany przy pomocy płyt G-K. Możemy również wykorzystać płyty pokrywające innego typu jak np. płyty osb, które dzięki większej trwałości w porównaniu z płytami G-K mogą być wykorzystywane, jako pojedyncza płyta. Stosując stelaże do zabudowy lekkiej możemy uzyskać oczekiwane w toalecie półki albo możemy stworzyć wyspę. Stosując konstrukcje do zabudowy ciężkiej, możemy natomiast spłuczkę umieścić oraz obmurować w ścianie z cegieł, uzyskując tym samym więcej powierzchni w średnich łazienkach.