Domy energooszczędne – najważniejsze zagadnienia!

Budynki energooszczędne to specyficzna branża budownictwa. Dzięki promocji i ekologii coraz więcej osób decyduje się na konstrukcję takiego domku, dbając również o nasze środowisko.
Wygląda na to, iż wciąż częstokroć dajemy się zmylić temu, że z ogrzewania musimy korzystać tylko przez parę miesięcy (i to z różnym natężeniem), podczas gdy światło a także wszelkie urządzenia elektryczne pracują na wysokich obrotach przed pełen rok. Dom pasywny musi być szczelny na przenikanie powietrza, by nie było niekontrolowanego napływu zimnego powietrza z zewnątrz oraz zawilgocenia izolacji. W nieszczelnym obiekcie spada efektywność odzysku ciepła z wentylacji domów pasywnych. Mimo, że obsługa domu pasywnego jest najtańsza, ich budowa wciąż nie cieszy się ogromną sławą. Wywołane jest to dużymi nakładami finansowymi, które na samym starcie musi ponieść inwestor. Kupno materiałów budowlanych oraz instalacji może stanowić w przypadku domu pasywnego droższy nawet o 30-40 proc. w stosunku do budownictwa tradycyjnego. Przy dobrze zaprojektowanym i przygotowanym budynku pasywnym nakłady zwracają się natomiast już w trakcie pierwszych nastu lat od zamieszkania. Do domków energooszczędnych zalicza się także dom pasywny. Budynek pasywny jest specjalnie opracowanym domem, który wykorzystuje nawet ośmiokrotnie mniej prądu aniżeli dom typowy.

Cena domku energooszczędnego stale rośnie, co również należy wziąć pod uwagę tym bardziej, że domy budujemy zwykle na długie lata a także dla wielu pokoleń. Jeśli dzisiaj zainwestujemy, to w perspektywie czasu jego lokatorzy będą ponosić mniejsze koszty eksploatacji.
Identycznie jak w przypadku domków pasywnych na końcowe wydatki budowy domku energooszczędnego wpływają wszystkie pomocne instalacje, które maja przydać się do znacznego zmniejszenia zużycia prądu. Domy energooszczędne posiadają niższe wykorzystanie energii, ogrzewania a także gorącej wody. Rezultat osiągamy dzięki często prostym zabiegom konstrukcyjnym- spójnej bryle domku, odpowiedniemu usytuowaniu na posesji, izolacji, czy przemyślanemu planowi wnętrz. Ogromne przeszklenia umożliwiają maksymalnie wykorzystać światło słoneczne i jego ciepło. Na uwagę zasługuje też wykorzystanie kolektorów słonecznych (zdobywamy dodatkową energię), lub rekuperatorów, pozwalających na odzyskiwanie energii z powietrza wydobywającego się z lokalu. Oszczędności można szukać wszędzie, a poniesione pierwotnie koszty często zwracają się już po kilku latach. W budynkach starszego typu dominuje wentylacja grawitacyjna, jaka jest odpowiedzialna za duże utraty energii. Trzeba też liczyć się z trudnościami powiązanymi z innymi, domowymi instalacjami. Warto zauważyć, iż budowa szkieletowa ścian w zestawieniu z niesłychanie trwałymi fundamentami i posadzką pozwoli osiągnąć dobre parametry cieplne ścian. Aby ograniczyć wykorzystanie mocy, w budynkach niskoenergetycznych, identycznie jak w domkach pasywnych, powszechnie używa się kolektory słoneczne, pompy ciepła, rekuperatory, gruntowe wymienniki ciepła a także pompy służące do zdobywania energii termalnej ze źródeł odnawialnych. W budownictwie pasywnym również wielkość, jak i model domu ma znaczenie w kontekście utraty energii. Do tej pory energooszczędność nie jest przez wszystkich właściwie rozumiana. Sprowadza się to zwłaszcza do domków drewnianych i tych z bali, które bardzo często są zwane przez wykonawców energooszczędnymi, co niestety – jest tylko chwytliwym mottem. Dobry budynek to taki, jaki jest ekonomiczny w utrzymaniu a także niekoniecznie drogi w budowie. Koszt budowy lokalu z firmą budowlaną zależy od rejonu, w którym budujemy.

You may also like...