O czym należy pamiętać budując oczko wodne?

Moim zdaniem w budowie oczka najistotniejszy jest plan. Warto zapoznać się z informacjami, jakie można wyszukać w Internecie, by nie popełnić podstawowych błędów oraz uniknąć późniejszych przeróbek.
Zanim ruszymy z budową należy zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne materiały: płaski kamień, żwir rzeczny, piasek, folię do oczek wodnych. Prace rozpoczyna się od określenia obrysu oczka. Najwygodniej posłużyć się w tym celu wężem ogrodowym lub linką, dzięki którym swobodniej będzie można ocenić kształt i wielkość zbiornika. Do zrealizowania wszelkich prac konieczne są poziomica, sznurek do określania poziomu wody. Przemyśleć też należy o samym kopaniu, a do tego przydadzą się łopaty a także taczki. Światło oczka wodnego można stworzyć w formie lamp stojących instalowanych na brzegu lub jako oświetlenie dna, z lampami umieszczonymi pod wodą. Większość lamp wodnych napędzanych jest prądem 12V, przez co obowiązkowe jest zamontowanie przetwornika bezpieczeństwa (musi on znajdywać się w suchym miejscu). Pewnym rozwiązaniem kłopotu może stanowić rozłożenie nad stawem sieci ochronnej, ewentualnie regularne wyławianie liści czerpakiem, co jednak jest mocno pochłaniającym zajęciem. Małe oczko wodne możemy również zaaranżować w kamiennej misie, wyglądającej interesująco na kamiennej podporze, wśród krzewów, które dadzą przyjemne zacienienie. Pamiętajmy, by w takich małych pojemnikach od czasu do czasu wymienić wodę. Kluczowe jest również odpowiednie zabezpieczenie foli – dzięki temu obniżamy zagrożenie zniszczenia jej przez ostre kamienie i solidnie ukorzeniające się drzewa, takie jak np. bambus. W celu zabezpieczenia folii przed przekłuciem możemy również skorzystac z zapór kapilarnych dla kłączy oraz folii ochraniających przed korzeniami.

Budowa oczka wodnego jest szybko możliwa w ogrodzie średniej wielkości. Nie będzie to natomiast staw kąpielowy, ale miłe miejsce, w jakim poczujesz się jak nad mazurskim jeziorem.
Wielkość oczka powinna być dobrana do wymiarów ogrodu. Nie może ono ograniczać zdolności swobodnego przemieszczania się po nieruchomości. Jego rozmiar należałoby dobrać tak, aby zbiornik akcentował wyłącznie estetykę otoczenia a także nie zakłócał aranżacji ogrodu. Ziemię z wykopu możesz wykorzystać do utworzenia wzniesień, na których umieścisz rośliny. Warto być ogrodnikiem w własnym oczku – zamiast alg można w nim mieć rośliny podwodne, które zaopatrują wodę w tlen, a także usuwają substancje toksyczne i zapobiegają niepotrzebnemu rozrostowi bakterii i glonów. Dobrze jest zainwestować na przykład w lilię wodną, której szerokie liście ograniczają dostęp światła do dna stawu, a tym samym hamują rozwój niepożądanej roślinności. Na dnie można dodatkowo zainstalować woreczki z kwaśnym torfem – one również hamują proces wzrostu glonów i sinic. Jest to wyjątkowo istotne, jeżeli zakładamy w oczku hodowlę ryb. Wówczas powietrze krążące między strumykiem a zbiornikiem może nam nie starczyć. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem może okazać się fontanna. Wybierzmy raczej sprzęt prosty w formie, którego podstawową wartością będzie poruszanie wody. Jeżeli z ogrodu mają korzystać również dzieci, warto zadbać ich bezpieczeństwo. Zabezpieczyć prawidłowo krańce zbiornika wodnego płotkiem albo murkiem, a jeśli dzieci są naprawdę małe, wziąć pod uwagę potrzebę zabezpieczenia lustra wody za pomocą metalowej siatki, umieszczonej płytko pod lustrem wody, żeby dziecko nie mogło wpaść głębiej. Minusem wykorzystywania gotowej konstrukcji jest to, iż da się w ten sposób wykonać wyłącznie małe oczko, ponieważ gotowe konstrukcje rzadko kiedy przekraczają 150 cm w najszerszym rozmiarze. Między kamieniami stawiamy rośliny, dopasowując ich wariant do odpowiedniej głębokości. Woda w ogrodzie fascynuje, bawi, poprawia Twój nastrój oraz mikroklimat, bowiem nawilżają powietrze i daje orzeźwiającą świeżość w upalne ciepłe dni. Projektanci ogrodów zalecają, aby oczko wodne było zlokalizowane w strategicznym miejscu naszej posesji, choć nie stanowi to bezwzględnej konieczności. Ważniejsze jest, żeby staw komponował się z roślinnością ogrodu i pasował do całkowitej kompozycji otoczenia. Należy zaznaczyć, iż w przydomowym ogrodzie najbardziej korzystnie będzie wyglądało oczko wodne mające nierówne kształty brzegów.

You may also like...