Aranżacja balkonu – zobacz jak uniknąć błędów!

Balkon w bloku nie ma zwykle za dużej przestrzeni. Nie liczy się jednak wielkość a projekt. Nawet niewielki balkon może być interesujący i pięknie zaaranżowany. Aranżacja małego balkonu powinna być przede wszystkim użyteczna.
Na małe tarasy optymalnie jest wybierać składane krzesła, które po złożeniu odwiesimy na ścienne wieszaki czy ukryjemy do skrzyni. Ciekawym wyjściem są również stoliki montowane na poręczy lub w ścianie domu. Takie gotowe krzesełka wyglądają ładnie i nie zajmują dużo miejsca. Mogą być zamontowane na stałe bądź tymczasowo. W przypadku średnich tarasów warto też wykorzystać płaszczyznę ścian. Możemy tam zwiesić półki, stojaki lub doniczki z kwiatkami. Rolę oświetlenia na niewielkim balkonie może wykonywać świecący łańcuch obwiązany wokół poręczy. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na niezwykle mały balkon można znaleźć odpowiednio eleganckie rozwiązanie. Szacując na podstawie, iż typowy balkon ma około metra szerokości. Balkon można ciekawie oświetlić aranżując magiczny nastrój po zmroku. Z powodzeniem niewielkie lampy i światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na małym balkonie. Na większym zaś można również zagospodarować lampy zewnętrzne stojące lub na stałe umieścić kinkiety. Niezwykle znanym kwiatem balkonowym są niewątpliwie pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba głównie przez skojarzenie z balkonami z czasów PRL. Obecnie powracają w aranżacjach florystycznych chociażby na tarasach w najdroższych apartamentach.

Aranżacja balkonu w domu to nie lada wyzwanie – mała przestrzeń sprawia, że ograniczamy naszą wyobraźnię do zwykłych, przewidywalnych rozwiązań. Zapomnij o szarym balkonie, który niczym się nie wyróżnia, sprawdź ten wpis i dowiedz się jak zaaranżować balkon!
Jeśli nie chcesz inwestować w kapitalny remont balkonu i całkowitą wymianę płytek balkonowych, ich stan jest odpowiedni (są dobrze przymocowane, niepopękane, nie przepuszczają wody), a tylko ich estetyka i przestarzały już fason podlegają dyskusji, można wybrać bardzo prostą i nie drogą wersję odrestaurowania posadzki na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów z drewna. Ich koszt nie jest wysoki, natomiast z montażem bez trudności poradzimy sobie własnoręcznie. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą duże pole do popisu i możliwość częstej wymiany aranżacji posadzki na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z posadzki tarasu (nie są mrozoodporne) i przechować w domku do przyszłej wiosny. Kiedy podłoga na tarasie nie wymaga gruntownej wymiany, a uszkodzone są wyłącznie poszczególne płytki, warto poddać naprawy tylko uszkodzone egzemplarze. Jak to zrobić? Wystarczy precyzyjnie usunąć okalającą wadliwy kafel fugę, wówczas za pomocą młota a także dłuta ostrożnie rozbić kafelek i wyjąć pokruszone kawałki. Po oczyszczeniu podłoża spod wyjętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy nakleić nową płytkę. Na balkonach, na jakich panuje półcień, temperatura jest bardziej stała, a powietrze nie tak wysuszone. Gleba w skrzynkach i donicach dłużej utrzymuje wilgoć. Roślin nie trzeba tak często podlewać jak na balkonach południowych, bardzo nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o naszym kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by radować się ładną pogodą przez cały rok. Nawet, jeśli Twój balkon jest zadaszony, powinieneś się przygotować na deszcz. Zatem bardzo ważne jest, aby swój balkon aranżować dobrym produktami wysokiej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę światło. Ważne jest także, czy jest tam wietrznie, bądź też nie. To ograniczy wybór roślin, jednak nadal będzie on spory. Dla ustalenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do rodzajów kwitnących tylko na żółto, biało czy purpurowo, albo do pelargonii, traw lub pnączy. Możesz też niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, które uprawiasz w mieszkaniu. Pomysłów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje tarasu należy dobrze przeanalizować.

You may also like...