Kominek w salonie – zobacz najważniejsze zalety!

Pomimo, że kominek pojawia się przede wszystkim w salonach domów jednorodzinnych, natomiast piec koza w kamienicach, to lokatorzy bloków też mogą zaaranżować sobie salon z kominkiem. Mogą oni postawić na tzw. kominy elektryczne.
Wyposażając salon z kominkiem, należy głęboko się zastanowić nad charakterem, w jakim ma być zaaranżowane wnętrze. Przeważnie decyduje o nim kształt pokrywy kominka. Może ona być wykonana w stylu retro z kamienia, kafli lub cegły lub z materiałów przeznaczonych stylowi nowoczesnemu. W całości kompozycji należy zadać o analogicznie właściwy kolor obudowy kominkowej. Zdeterminuje on czy kominek będzie kluczową dekoracją wnętrza, albo również będzie się w nie wtapiał. Należy też pamiętać, iż wbrew rozpowszechnionym opiniom kominek wolno zastosować również we mieszkaniach tradycyjnych, jak również nowoczesnych. Ogromne znaczenie przy planowaniu salonu z kominkiem ma również wybór modelu kominka. Tutaj wytwórcy proponują kominki zamocowane do ściany, kominy dwustronne czy narożne. Jeśli zdecydowaliśmy się natomiast na samodzielne stworzenie osłony kominka, oprócz naturalnego kamienia możemy wybrać też prostą, ale bardzo efektowną cegłę czy piękne kafle, które wprowadzą do naszego domu klimat wiejskiej chaty. Bywa również, że obecność kominka w pomieszczeniu jest zaznaczona przy pomocy odróżniającej się od ścian obudowy lub odbiegającym także pod względem faktury, ale i dodatkowo koloru wykończeniem – kamiennym lub ceramicznym. Komin często umieszcza się również przy ścianie zewnętrznej, np. między oknami – jest to bowiem najchłodniejszą część tej przegrody, przez którą zwykle umyka najwięcej ciepła. Takie umieszczenie kominka pozwoli zmniejszyć te straty. Ponadto takie podejście pozwoli wybudować po zewnętrznej stronie ściany, w ogrodzie, następny kominek zewnętrzny, z którego będzie można korzystać np. podczas ogrodowego grillowania bądź relaksu na świeżym powietrzu.

Oczywiście kominek kojarzy nam się z hukiem palonego drewna. Drewno także idealnie nadaje się do ogrzewania w kominku, pamiętajmy tylko, iż musi być ono prawidłowo wyrezonowane (mianowicie całkowicie osuszone).
Należy natomiast pamiętać, iż powiązanie ciemnej obudowy z ciemnym drewnem obok może być zbyt przygnębiające – lepiej wykorzystać jeden z cieplejszych kolorów drzewa – albo zastosować ciemne drewno, za to pomalować osłonę kominka na biało. Należy też pamiętać, że kominki opalane drewnem wymagają pomieszczenia na składowanie drzewa. Dodatkowo należy troszczyć się o płomień, zaś to wiąże się z koniecznością przynoszenia drewna. Najlepiej zatem, aby miejsce gromadzenia drewna nie znajdowało się daleko od komina. Niezależnie od tego, na jaki kominek się zdecydujemy, musimy pamiętać, że jego wykończenie winno współgrać ze trendem panującym w salonie. Bez względu na to czy chcemy design innowacyjny lub tradycyjny, kominek może być centralnym punktem naszego salonu. Planując kominek warto wziąć pod uwagę obustronne położenie względem siebie telewizora, kominka oraz mebli wypoczynkowych. Jeśli w nieprzemyślany sposób ustawimy telewizor i kominek blisko siebie, w pokoju zamiast atmosfery relaksu zapanuje schludny nieład. Architekci wnętrz sugerują postawienie kominka a także telewizora na przeciwległych sobie ścianach, tak żeby wygląd salonu wyznaczał harmonijną całość. Bezpieczne oraz komfortowe w obsłudze są również kominki elektryczne Porównywalnie jak kominki ekologiczne nie wymagają dostarczania opału czy odprowadzania spalin, w tym przypadku natomiast nie dochodzi nawet do powstawania ognia.

You may also like...